Náčova hlavní stránka. Time-management  
Hlavní stránka  >  rozcestník  >  zajímavé články  >  time-management

 
Chcete přidat názor do návštěvní knihy?
KLIKNĚTE   SEM
              
Vrátit se pak můžete stiskem tlačítka ZPĚT.
  Jeden odborník na hospodaření s časem přednášel skupině studentů a použil následující ilustrační příklad, na který se nedá zapomenout.

Nečekaně vytáhl pětilitrovou sklenici se širokým hrdlem a postavil ji na stůl. Pak vyhrabal ještě asi deset kamenů a pečlivě je naskládal jeden po druhém do sklenice. Když byla sklenice plná tak, že by se do ní žádný další kámen nevešel, zeptal se:

"Je ta sklenice plná?"

A studenti volali: "Ano."

"Skutečně?" pravil expert na hospodařeni s časem a sáhl pod stůl a vytáhl sáček štěrku, který nasypal na sklenici a zatřepal s ní. Štěrk se propadl do mezer mezi kameny.

Zeptal se znova: "Je ta sklenice plná?"

Třída pochopila a jeden student řekl: "Pravděpodobně ne."

"Správně!" odpověděl a vzal sáček s pískem a nasypal ho do mezer mezi kameny a štěrkem.

Opět se zeptal: "Je ta sklenice plná?"

"Ne!" zařvala třída.

"Správně," odpověděl a vytáhl džbánek vody a naplnil sklenici až po okraj.

Pak se podíval na třídu a zeptal se: "Co je pointou této ilustrace?"

Jeden posluchač zvedl ruku a povídá: "Pointou je, že bez ohledu na to, jak plný je náš program, tak když se snažíme, vždycky se tam ještě vejdou nějaké věci!"

"Ne," řekl přednášející, "to není ono. Pravda, kterou nás ilustrace učí, je ta, že pokud tam nedáme ty velké kameny napřed, tak už je tam nedostaneme nikdy."

A po chvíli pokračoval: "Co jsou ty velké kameny vašeho života? Čas, který trávíte se svými blízkými, vaše sny, smysluplné aktivity, učení či vedení druhých? Pamatujte, abyste dali dovnitř nejprve tyto důležité kameny, jinak je tam už nedáte nikdy."

Tak tedy dnes večer nebo zítra ráno, když budete přemýšlet o tomto krátkém příběhu, zeptejte se sami sebe: "Co je těmi velkými kameny v mém životě? A pak je dejte do své sklenice jako první."