Náčova hlavní stránka. Neidentifikovaný zvukový objekt (USO)  
Hlavní stránka  >  rozcestník  >  zajímavé články  >  neidentifikovaný zvukový objekt (USO)

 
Chcete přidat názor do návštěvní knihy?
KLIKNĚTE   SEM
              
Vrátit se pak můžete stiskem tlačítka ZPĚT.
  Žába, savec - nebo ponorka?

Již desítky let se ing. Pavel Pelz neúnavně věnuje nahrávání hlasů zvířat a jeho archív nemá přinejmenším ve střední Evropě obdobu. V tomto archívu je však i jedna nahrávka, kterou víc než pětadvacet let obestírá tajemství. I přes konzultace s řadou odborníků ing. Pelz dosud nezjistil, co na ní vlastně zaznamenal.

"Tuto nahrávku jsem pořídil 24. dubna 1979," říká Pavel Pelz. "Bylo to na okraji jezera Schweingartensee v Meklenbursku asi jednu hodinu po půlnoci.""Před sjednocením Německa jsem léta jezdil s rodinou na dovolenou k Baltu do známého letoviska Prerow na poloostrově Darss," píše Mgr. Vojtěch Wrnata. "V jeho blízkosti byla (tehdy samozřejmě utajovaná) námořní základna. Několikrát jsme za nočního klidu slyšeli podobné zvuky jako na nahrávce, a když jsme se ptali spřátelené německé rodiny, dostalo se nám vysvětlení, o co se jedná. V NDR byl tehdy nedostatek kvalitních maziv a tyto zvuky vydávaly špatně namazané hřídele lodních šroubů východoněmeckých válečných lodí. Bohužel se tedy v případě uvedené nahrávky nejedná o žádného živočicha, ale o vrzání hřídele lodního šroubu. Vzhledem k tomu, že autor nahrávky nic neviděl, jde téměř určitě o ponorku Lidového námořnictva NDR (Die Volksmarine der DDR), konající pravidelnou hlídku v jezerech Meklenburské jezerní plošiny a plovoucí na periskopové hloubce."

Mám sice pochybnost, že by na nahrávce byl zrovna zvuk ponorky, ale názor pana Wrnaty je velice inspirativní. Proč by vlastně nemohlo jít o industriální zvuk? Ostatně i paní J. Cabadajová se domnívá, že ho snad vydává menší větrná elektrárna za provozu.

Ale možná je na nahrávce něco úplně jiného. Jaroslav Krušina z Bystřice u Benešova mimo jiné píše:

"Samozřejmě, že se mohu mýlit, ale v našem Sukově kraji se velice podobné zvuky také ozývají. Může je vyluzovat buď lochneska trpasličí, která se vzácně objevuje na našich rybníčcích. Zmiňuje se o ní i pan doktor Větvička ve své moudré knížce o Dobrých jitrech. Další možností je tok Jožina z bažin, který se občas na tahu v našem kraji zastavuje."

Nahrávka, kterou před lety pořídil ing. Pelz, si tedy nadále zachovává své tajemství.

(Informace je převzata ze stránek Českého rozhlasu.)